09.09.2010 Spotkanie z Massimo Prescuttim - rysownikiem z Florencji

Massimo Presciutti - Włochy

Urodził się w Gubbio (Umbria) we Włoszech w 1951. Mieszka we Florencji od 1966 roku. Ukończył pedagogikę oraz historię mass mediów i kinematografii. Massimo Presciutti jest muzykiem, poetę, satyrykiem i humorystą. Swoją karierę artystyczną  rozpoczął w 1976 roku w magazynie “Ca Balà” – polityczno-satyrycznej pozycji wyrosłej na fali ruchów młodzieżowych roku ’68. Magazyn miał pozycję zbliżoną do takich tytułów jak “Hara Kiri” we Francji,  “Pardon” w Niemczech, “Hermano Lobo” w Hiszpanii, czy też polskich “Szpilek”. Swoje rysunki artysta prezentowal również na lamach “L’Espresso”, “Panorama”, “Il Male”, “ABC”, “Help” “La Repubblica”, “l’Unità”, “Nebelspalter”. Wystawy prac Prescuttiego odbywały się we Włoszech oraz innych krajach europejskich. Część z prac została skatalogowana w “Premio Satira” Forte dei Marmi – stowarzyszeniu włoskich rysowników.

Obecnie pracuje jako nauczyciel w szkole podstawowej we Florencji, a swoje rozliczne zainteresowania realizuje pracując nad projektem „Muzyczno-Lingwistyczne Laboratorium” wraz ze swoimi uczniami. Opublikował 20 tomów komiksów zatytułowanych „La Bottega del Fumetto” (cykl komiksów dla młodzieży i dorosłych) wydawanych przez 10 lat (1982-1992).

Był koordynatorem trzech projektów program Comenius “Uczenie się przez całe życie” „Linguistic Adventures” (1999-2002), „Art of Living” (2003-2006) oraz “Happy S.C.I.E.N.C.E” (2009-2011).

Skomponował  i wydał trzy płyty z utworami w nawiązaniu do europejskiego programu Comenius „Uczenie się przez całe życie”. Jego satyryczne i humorystyczne rysunki ukazują się we włoskich i międzynarodowych czasopismach. Jedna z lekcji w klasie pana Massimo została nagrana i pokazana we włoskiej telewizji RAI na kanale edukacyjnym we współpracy z Włoskim Ministerstwem Edukacji.

We wrześniu autor gościć będzie w Tarnowskich Górach na zaproszenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Sowicach.

Wernisaż pod tytułem „W biegu” obejmuje 50 rysunków humorystycznych o tematyce „biegania” i 10 rysunków polityczno-satyrycznych oraz komiks ilustrujący historię projektu Comenius „Happy S.C.I.E.N.C.E (Radość z Nauki)”.

Wernisaż w galerii „Na Tynku” promuje europejski projekt współpracy szkół Comenius pt. Happy S.C.I.E.N.C.E (Radość z Nauki), w którym uczestniczy Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Tarnowskich Górach, szkoła podstawowa z Florencji, szkoła podstawowa i średnia z Pleven w Bułgarii oraz przedszkole z Oradea w Rumunii.

Nasz projekt nosi tytuł „Happy S.C.I.E.N.C.E” czyli „Radość z Nauki”. Akronim S.C.I.E.N.C.E. (Search- poszukiwanie, Creativity – kreatywność, Instruction – instrukcja, Education – edukacja, Nature – natura, Culture – kultura, Europe- Europa) reprezentuje podstawę dwurocznego projektu w czasie i przestrzeni jako dziedzictwa niekończącego się rozwoju człowieka i obejmuje działania związane z nauką, sztuką, przyrodą, szeroko rozumianą edukacją oraz poszukiwaniem wspólnego dziedzictwa kulturowego Europy.