30.04.2010 Otwarcie wystawy Eryka Lipińskiego i występ kabaretowy Lucjana Czernego
30.04. piątek 19.00

ERYK LIPIŃSKI oraz występ kabaretowy LUCJANA CZERNEGO

Co poważnego można napisać o człowieku, który całe życie szedł z uśmiechem i żartem? Tylko prawdę. Urodził się w 1908 r. Polski karykaturzysta, satyryk, dziennikarz, grafik, autor plakatów i ilustracji książkowych, tekstów kabaretowych i felietonów, także scenograf. Ukończył malarstwo, grafikę użytkową i scenografię na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jako karykaturzysta obudził się dość wcześnie bo już w wieku 20 lat zadebiutował w tygodniku Pobudka. A że każdy czas dobry jest dla satyry, wraz ze Zbigniewem Mitznerem założył w 1935 r. tygodnik satyryczny Szpilki i był jego redaktorem naczelnym przed i po wojnie. Współpracował także z innymi polskimi wydawnictwami periodycznymi: Przekrojem, Przeglądem Kulturalnym, Panoramą, Zwierciadłem i Expressem Wieczornym.

Sukcesy polskiej sztuki plakatu sprawiły, że stał się również inicjatorem, komisarzem i uczestnikiem I Międzynarodowego Biennale Plakatu uczestnikiem Warszawie w 1966. W dwanaście lat później założył Muzeum Karykatury w Warszawie. Rzec by można, że tu żarty się kończą, bo w 1980 był jednym z założycieli Społecznego Komitetu Opieki nad Cmentarzami i Zabytkami Kultury Żydowskiej w Polsce. Ale nie, bo w 1987 r. Założył Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury (SPAK), którego był pierwszym prezesem. W 1991 został uhonorowany tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Zmarł w tym samym roku. Był autorem kilku książek o karykaturze i satyrze: Pożegnanie z Hitlerem, Zefirek historii, Drzewo szpilkowe, erl-69 donosi, Zarys dziejów karykatury polskiej - wspólnie z Hanna Górską, Warszawa w karykaturze i Pamiętniki. W nich napisał - „Wiadomości o moim życiu są przeważnie grubo przesadzone lub wręcz sprzeczne. Są też tacy, którzy uparcie twierdzą, że ja w ogóle nie istnieję. Nie jest to jednak informacja ścisła i ja wiem najlepiej, jak jest naprawdę. Prawda zawarta w tej książce, a w oczy nie kole”. W jednym z wywiadów na pytanie: Co się działo, gdy ukończył lata młodzieńcze - odpowiedział skromnie - Czas leciał.

Galeria Satyry ”NaTynku”, której w Tarnowskich Górach też czas leci, postanowiła nie przyglądać się temu z założonymi rękami i z Muzeum Karykatury w Warszawie wypożyczyła jego prace. Będzie je można zobaczyć na wystawie, której otwarcie odbędzie się dnia 30 kwietnia o godz. 19.00. W imieniu Galerii zapraszam wszystkich sympatyków ikony polskiej satyry rysunkowej do Klubu 22 w Sowicach. Każdy będzie mógł się uśmiechnąć, bo wstęp do Galerii jest wolny od opłat i czas z Erykiem Lipińskim nam zleci.

Mieczysław Filak

Tygodnik GWAREK: Ikona polskiej satyry

2010-04-26

Co poważnego można napisać o człowieku, który całe życie szedł z uśmiechem i żartem? Tylko prawdę. Eryk Lipiński urodził się w 1908 r. Polski karykaturzysta, satyryk, dziennikarz, grafik, autor plakatów i ilustracji książkowych, tekstów kabaretowych i felietonów, także scenograf. Ukończył malarstwo, grafikę użytkową i scenografię na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jako karykaturzysta obudził się dość wcześnie, bo już w wieku 20 lat zadebiutował w tygodniku „Pobudka”.
A że każdy czas dobry jest dla satyry, wraz ze Zbigniewem Mitznerem założył w 1935 r. tygodnik satyryczny „Szpilki” i był jego redaktorem naczelnym przed i po wojnie. Współpracował także z innymi polskimi wydawnictwami periodycznymi: „Przekrojem”, „Przeglądem Kulturalnym”, „Panoramą”, „Zwierciadłem” i „Expressem Wieczornym”.
Więcej w "Gwarku" z 27 kwietnia.

LUCEK CZERNY – ŚLĄZOK WIERNY

Tak siebie właśnie określa gość Galerii Na Tynku (piątek, 30.04.br. godz.18:00), multimedialny śląski artysta – Lucjan Czerny. Na scenie, estradzie i w mediach Lucek istnieje już prawie 50 lat. Nieodrodny syn tej ziemi, Ślązak z krwi kości i miłości, tryska niespożytą młodzieńczą energią, a jego pasja do promowania i odkrywania na nowo skarbów śląskiej kultury jest nie tylko imponująca, ale i zaraźliwa.

Jest niezaprzeczalnym pionierem twórczości estradowej po śląsku, a jego monolog o „Babce Haźlowej” zyskał kultową sławę, moim zdaniem, przebijającą podobne zjawiska, choćby, na przykład, sołtysa Kierdziołka czy kielecką „babkę” Genowefę Pigwę! Na estradzie współpracował z najwybitniejszymi polskimi artystami m. in. z Krzysztofem Krawczykiem, a jego talent konferansjerski znacząco pomógł w karierze wielu naszym lokalnym artystom. Wylansował parę uroczych piosenek (np. „Duszko ma”), występując z doskonałą kapelą „Bigle”, był również pomysłodawcą i luminarzem interaktywnej audycji radiowej „Gościniec Śląski’, która swoje początki miała w nieistniejącym już katowickim radiu „Top”, a kontynuowana jest obecnie w Radiu Piekary. Piastuje urząd Głównego Kontrolera na Polskę rekordów i osobliwości z Księgi Guinessa, co zainspirowało go do założenia Loży Smakoszy Żuru, Wodzionki i Beskidzkiej Kwaśnicy, albowiem właśnie w Beskidzie Żywieckim padł światowy rekord w gotowaniu tejże właśnie kwaśnicy ( Żywiec, 17.08.2008 r. 14 tys l)!!! Zasiada również w Kapitule Mężów Stanu, a to już nobilituje Lucka na autentycznego V.I.P – a!!! Jest postacią barwną i popularną, ikoną śląskiej kultury regionalnej, toteż stanowi przedmiot tak uwielbienia jak i, niestety, niechęci. Dobrze, jeśli to są dobrotliwe przytyki jak np.: „Jest nieskończona ilość szkół, których Lucek nie skończył! Zdarzają się jednak, i to w oficjalnych publikacjach, skierowane do niego obelgi i inwektywy, których nie będę kontynuował, bo są dla niego krzywdzące i niesprawiedliwe. W mej branży spotykam się zawodowo z Luckiem już ponad 30 lat i mogę zaręczyć, że jako partner jest niezawodny i perfekcyjny, a jako kumpel, po prostu wspaniały!!! Mam jeszcze jeden pożytek pracy z Lucjanem – występując jako następny po nim podmiot wykonawczy, nagle swobodnie mówię „po Lucku”, czego też wszystkim od serca życzę!!!

Andrzej „Toluś” Skupiński