27.02.2009 Wystawa Marka Gliwy oraz benefis Tolusia Skupińskiego
Marek MaG Gliwa...
Andrzej Toluś Skupiński

Marek MaG Gliwa...Rzeszowiak, dobry rocznik 1960, jarosławianin z wyboru. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu, członek Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury od 1999 r. Jego dziewięć indywidualnych wystaw rysunku oglądano od Jarosławia w 1988 r. przez Darmstadt w 2001 r. znów po Jarosław w 2008 r. W duecie z satyrykiem Henrykiem Cebulą gościły „CEBULA-GLIWA DUO” - Jarosław 1996, Lubaczów 1997, Pabianice 1997, Bazylea 1999, Rzeszów 2002. Dobra pamięć podpowiada mu, że brał udział w kilkudziesięciu zbiorowych wystawach rysunku satyrycznego. Doskonale pamięta, że w Polsce. Bez atlasu świata może jednak wymienić tylko: Turcję, Włochy, Iran, Belgię, Niemcy, Czechy, Słowację, Holandię. Reszta świata musi jeszcze troszkę poczekać. Wystawiał również swoje malarstwo. Jako rzeszowianin oczywiście w Rzeszowie. Jako jarosławianin w Jarosławiu.
MaG
ołówka i pędzla, nie boi się niczego, co na papierze lub płótnie uwiecznić można. Brał udział w plenerach malarskich nie tylko we Lwowie. Liczba konkursów, w których startował - trudna do ustalenia. Uczciwie przyznaje, że mimo tej dobrej pamięci, wszystkich nie pamięta. Ale liczne wyróżnienia i nagrody posiada. Wraz z talentem. Publikował rysunki w prasie lokalnej (Głos Jarosławia, Rewers, Corso Jarosławskie, Gazeta Jarosławska i Okoliczna) oraz Twoim Dobrym Humorze. Zwykle też bywa w dobrym humorze. Mówi się, że ma wyczucie i podobno ma niezły słuch. Dlatego jest autorem kilku okładek płyt muzycznych oraz ilustracji do bibliofilskich wydań tomików poezji. Jest autorem logo Galerii „Pirania” i „Piranie Dwie.” Nie dziwi to nikogo, bo satyryk musi mieć ostre zęby. Jego dziełem są również opracowania zaproszeń i katalogi do wszystkich wystaw jakie się w tych Galeriach odbywały. Tylko w 2008 r. bez jego udziału nie mogłyby się odbyć:
- plener satyryczny i wystawa poplenerowych „KOŃfrontacje” w Radawie, „Samuraje w Biskupinie”, „Humor Łączy Narody” w Kołobrzegu;- wystawa indywidualna w Galerii „Piranie Dwie” w Jarosławiu;
Konkursy i wystawy pokonkursowe:
Jego udział zapewniły tez sobie i udały się wystawy: VI Salon SPAK „Fajny film wczoraj widziałem” (Warszawa) , „Satyrblues” (Tarnobrzeg) i „10 lat Galerii Pirania” (Jarosław). Od 1991 r. prowadzi ze wspólnikiem rodzinną firmę reklamową (plansze, dekoracje okolicznościowe, scenografie do imprez, przedstawień i wszelkie prace projektowe) i to zajęcie absorbuje go najwięcej. Rysuje dla przyjemności, nałogowo i wszędzie – na karteczkach, opakowaniach, gazetach, marginesach, zleceniach i rachunkach.

Organizatorzy jego wystawy w Galerii Satyry „Natynku” sprawdzą jego talent na miejscu. Przygotowano już dla niego kilka czeków do podpisania in blanco. Na odwrocie może narysować, co chce. Mile widziany nawet numer konta. Resztę, by nie trudzić mistrza, dopiszemy sami i podejmujemy się  - też sami - podjąć gotówkę.
Ciekawe, czy MaG podejmie rękawicę?

TYGODNIK GWAREK:
Do wyoglądania

2009-03-02

Rysunki satyryczne Marka „MaG” Gliwy można oglądać w Galerii Satyry „NaTynku” w „Klubie 22” w Sowicach. Artysta przyznaje, że rysuje dla przyjemności, nałogowo i wszędzie – na karteczkach, opakowaniach, gazetach, marginesach, zleceniach, czy rachunkach.

Wernisaż wystawy „Mom ptoka” odbył się 27 lutego. W galerii można oglądać prace, które „MaG” prezentował na wystawie rysunku satyrycznego w Jarosławiu, zgłaszane do różnych konkursów oraz plon kilku plenerów, np. samuraja w Biskupinie, czy poświęconego „tematom końskim”.

Więcej w "Gwarku" z 3 marca.