21.11.2008 Wieczór autorski Stefana Kudełki oraz pokaz filmu
W Galerii Satyry Na Tynku odbył się wieczór autorski Stefana Kudełki. Autor przedstawił swoje utwory: limeryki, fraszki, epitafia. w Drugiej części wieczoru wyświetlony został film Msza, autorstwa Eugeniusza Klucznioka.
__________
Stefan Kudełko - urodził się w Chełmie (woj. lubelskie). Studiował polonistykę i pedagogikę w Krakowie i Katowicach. Od 1953 roku jest związany ze Śląskiem. Jest emerytowanym nauczycielem, mieszka w Krupskim Młynie. Dość późno zajął się pisaniem. Przede wszystkim interesuje go liryka, ale od pewnego czasu sięga po bardziej wyostrzone pióro. Napisał sporo limeryków, trochę fraszek, epitafiów. Jest członkiem Nauczycielskiego Klubu Literackiego przy Zarządzie Okręgu Śląskiego Z.N.P. Był nagradzany i wyróżniany w konkursach poetyckich. Jego utwory znajdują się w kilku almanachach i antologiach wydanych przez Nauczycielski Klub Literacki oraz w zbiorach pokonkursowych,Wydał tomik pt."Symfonie z szeptu". Poniżej przykłady jego twórczości.

Jesienne kłopoty (limeryk)
Śniła żonka w Mikołesce,
że z mężem igra na desce.
Sen - jak to sen -
spłoszył go dzień,
a pospać chciałaby jeszcze

Epitafium dla szewca
Tutaj leży
szewc Roch Kmita.
Siadł na zydelku
i wyciągnął kopyta.

O przyszłych emerytach (fraszka)
Przyszłym emerytom
na ich lata stare
niepotrzebne będą laski.
Podeprą się filarem
O filmie
"Msza", to tragikomedia oparta na autentycznych wydarzeniach, wyprodukowana przez Klub Filmu Niezależnego w 2005 roku. To drugi  po "Jak przed wojną" film o trudnej, śląskiej tematyce. Historia trzech byłych górników, którzy w czasie niedzielnej mszy świętej uciekają do pobliskiego baru. Przy piwie wspominają wydarzenia z przeszłości: przygody z urzędem górniczym, z dwoma dyrektorami kopalni, z niedzielą czynu partyjnego. Wspominają też śmiertelny wypadek "na dole" i awarię maszyn zasilających kopalnie w prąd. Zdjęcia były kręcone na dole w KWK Chwałowice, w Rybniku, w Dębieńsku, w Warszawie i w Czechach.

Nie tylko limeryki

2008-11-26

W listopadzie gościem Galerii Satyry „NaTynku” w sowickim „Klubie 22” był Stefan Kudełko. To autor fraszek, limeryków i epitafiów. Publikuje w Dodatku Satyrycznym na łamach „Gwarka”.

Stefan Kudełko urodził się w Chełmie, ale los rzucił go na Górny Śląsk – od 55 lat mieszka w Krupskim Młynie. – Po studiach na Uniwersytecie Jagiellońskim dostałem nakaz pracy w tej gminie. Wzbraniałem się, ale nie dało się z niego wywinąć. I tak wylądowałem w Krupskim Młynie i z czasem w niego wsiąkłem – opowiadał Kudełko.