29.02.2008 Wernisaż wystawy Michała Graczyka

Tygodnik Gwarek: Satyra dnia codziennego

2008-02-25

- Najbardziej interesuje mnie to, co dzieje się wokół, wydarzenia w naszym kraju. To tragicznie śmieszne – mówił Michał Graczyk, rysownik i karykaturzysta. W Galerii „NaTynku” w Klubie 22 w Sowicach można oglądać wystawę jego rysunków satyrycznych. Wernisaż połączony ze spotkaniem z autorem odbył się 29 lutego. Graczyk od dziecka podziwiał rysunki Andrzeja Czeczota i Andrzeja Mleczki. Jest koordynatorem międzynarodowej biesiady satyryczno-kulinarnej i konkursu satyrycznego „Karpik”. Najlepsze konkursowe prace można było w lutym oglądać w galerii „Na Tynku”. Artysta nie chciał zbyt wiele mówić o sobie, odsyłając do wywiadu, który ukazał się w ostatnim „Gwarku”. Wolał zaprezentować swoje umiejętności rysownika. Na pierwszy ogień poszły Tarnowskie Góry z lekkim przymrużeniem oka, czyli pasmo górskie, z wąską ścieżką prowadzącą do usadowionego na szczycie „Klubu 22”. Potem każdy z gości mógł narysować dowolne elementy, a na ich podstawie Graczyk tworzył rysunki satyryczne. Efekt jego pracy nieraz zaskakiwał. Podczas wernisażu można też było posłuchać koncertu Andrzeja Terleckiego. Próbkę swoich umiejętności wokalnych dał Andrzej „Toluś” Skupiński.

Agnieszka Kochel

Drań Anonim

Nawet taki jak ja drań
W tym dniu miły jest dla pań.
Kwiatek. Rąsia i cmok, cmok.
Musi starczyć im na rok.

Potem kawka. Ciastko zjemy
I szampanem popijemy.
Zgrabny żarcik. Komplemencik.
Trzeba w główkach im zakręcić.

Noe w arce był do pary,
Żeby miał, kto zmywać gary.
W raju wąż Adama skusił.
Lot w słup soli się obrócił.

Wyspa Lesbos z tego znana,
Że tam pan przytulał pana.
Beznadziejną bzdurą plotka,
Że kot wlazł na płot. Bo kotka.