18.01.2008 Otwarcie wystawy KARPIK 2005-2007 oraz licytacja na rzecz Swietlica Anioła Stróża

Karpik - satyra z 40 krajow swiata

Konkurs rysowniczy „Karpik”
organizowany jest przez Ośrodek Kultury w Niemodlinie od 2003 roku. Jego inicjatorami byli: dyrektor Ośrodka Kultury Wojciech Kwieciński oraz rysownik Michał Graczyk. Już w jego pierwszej, ogólnopolskiej edycji wzięło w nim udział 48 rysowników z Polski. Począwszy od 2004 roku „Karpik” jest konkursem międzynarodowym, w którym do tej pory wzięli udział artyści z 47 krajów świata. Rokrocznie przy okazji konkursu na ścianie satyryków w OK Niemodlin odsłaniane są tabla z grawerami znanych polskich rysowników. Do dnia dzisiejszego zgromadzonych zostało 12 nazwisk i prac. To wielkie, międzynarodowe przedsięwzięcie wspierają lokalni sponsorzy: Urząd Miejski oraz Dyrektor Gospodarstwa Rybackiego Pan Marek Adamus – producenci karpia z którego słynie Niemodlin. Konkurs jest reklamowany na wielu zagranicznych portalach i cieszy się ogromnym uznaniem i popularnością, o czym świadczą licznie nadsyłane co roku prace średnio z 40 krajów. Na konkurs trafiły już m.in. prace rysowników z Iranu, Chin, Rosji, Ukrainy, Bułgarii, Rumunii, Republiki Czeskiej, Mołdawii, Turcji, Serbii , Uzbekistanu, USA i wielu innych.

Galeria zdjec Bozeny Nitkiewicz http://picasaweb.google.com/bnitkiewicz/AukcjaKarykaturKlub22?authkey=f74x29Y93bA

Tygodnik Gwarek: Aukcja na wernisażu

2008-01-19

W Galerii Satyry „NaTynku” w „Klubie 22” w Sowicach można oglądać wybrane prace z kilku edycji konkursu rysowniczego „Karpik”. Wernisaż odbył się 18 stycznia. Towarzyszyła mu aukcja satyrycznych portretów bohaterów noworocznej szopki i innych przedmiotów. Na rzecz Świetlicy Anioła Stróża zlicytowano 1716 zł.

Aukcję prowadził Andrzej „Toluś” Skupiński. Najhojniejszy okazał się burmistrz Arkadiusz Czech, którego portret zlicytowano za 125 zł. Do tego dołożył jeszcze 105 zł za karykaturę Mirosława Ogińskiego, którą następnie rysownikowi podarował. O tym, kto jeszcze włączył się w charytatywną akcję - czytaj w „Gwarku” z 22 stycznia. Portrety tych bohaterów szopki, których nie było w piątek w galerii, będą licytowane na aukcji internetowej na www.tg.net.pl.

Agnieszka Kochel

O świetlicy na rzecz której prowadzona była licytacja
Świetlica Anioła Stróża działa od 30 listopada 2002 roku, przy parafii Matki Bożej Królowej Pokoju w Tarnowskich Górach. Przez te 5 lat do świetlicy chodziło kilkadziesiąt dzieci. Obecnie jest ich 22, w wieku od 4 lat do końca szkoły podstawowej. Spotkania odbywają się raz w tygodniu. Są zajęcia m.in. muzyczne, plastyczne, wspólne gry i zabawy. Dzieci co roku przygotowują też jasełka, wystawiane w kościele. Świetlica jest współorganizatorem Marcinków. Dzięki wsparciu ludzi dobrej woli zawsze są paczki na święta i Dzień Dziecka. Świetlica ma również wiernych sponsorów, dzięki którym na każde spotkanie jest przygotowywany posiłek. Ponadto udało się zorganizować kilka wycieczek, np. do Figlolandii, Kopalni Zabytkowej, Szkółki Jeździeckiej „Józefka”. Działalność świetlicy opiera się wyłącznie na pracy wolontariuszy.