26.09.2007 Otwarcie Galerii Satyry "Na Tynku" oraz wernisaż wystawy Szczepana Sadurskiego

Szczepan Sadurski

26 września 2007 roku odbyło się uroczyste otwarcie galerii satyry "Na tynku" działającej przy Klubie 22 w Tarnowskich Górach. Inicjatorami powstania galerii byli: Mirosław Ogiński, Małgorzata Burzka-Janik oraz Adam Morawiec. Otwarcie połączone zostało z wernisażem rysunku satyrycznego Szczepana Sadurskiego i występem artysty kabaretowego Andrzeja "Tolusia" Skupińskiego.
____________________________
Szczepan Sadurski – urodzony w 1965 roku, polski satyryk, rysownik, karykaturzysta, dziennikarz. Absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie. Zadebiutował w wieku 14 lat, w Świecie Młodych. Dotychczas opublikował ponad 5 tysięcy rysunków i ilustracji w ponad 200 tytułach prasy polskiej i zagraniczej. Jest zdobywcą m.in. Złotej Szpilki ‘86. W roku 1991 założył Wydawnictwo Humoru i Satyry Superpress i rozpoczął wydawanie humorystycznego miesięcznika Dobry Humor. Potem dołączyły do niego: 103 Najlepsze Dowcipy, Super Dowcipy, Dowcip Miesiąca oraz Dobry Humor - Rysunki - jego późniejsze nazwy: Kościotrup i Twój Dobry Humor. W latach 2006 i 2007 rysował humorystyczne komentarze dla cyklicznych programów telewizyjnych: Konsument (TVP2), Bliżej siebie (TVP2, TV Polonia), Konsument w dobie konkurencji (TVP2). Jest pomysłodawcą i przewodniczącym Partii Dobrego Humoru, prowadzi w Internecie portale satyryczne DobryHumor.pl i Sadurski.com. Co tydzień redaguje E-tygodnik Dobry Humor, trafiający internetem do kilkudziesięciu tysięcy osób. Tworzy rysunki humorystyczne i karykatury dla prasy, wydawnictw, agencji reklamowych. Pisze felietony i satyryczne komentarze dla prasy, w telewizji Superstacja komentuje najnowsze wydarzenia. Co jakiś czas jest jurorem konkursów o charakterze rozrywkowo-satyrycznym (w 2006 r. był jurorem międzynarodowego konkursu rysunku satyrycznego Big and Small w Sztokholmie). Mieszka w Warszawie, wraz z rodziną. Jego hobby, to: podróże, poznawanie nowych osób, czytanie prasy.

Tygodnik Gwarek: Satyrę czas zacząć

2007-10-01

Od 26 września w Klubie 22 w Sowikach - Czarnej Hucie oficjalnie działa Galeria Satyry „Na Tynku”. Na pierwszy ogień poszły prace Szczepana Sadurskiego – satyryka, rysownika, dziennikarza. - Prezentowana wystawa to zbiór najlepszych z najlepszych moich rysunków. Nie często się zdarza, by tyle prac było prezentowanych w jednym miejscu – przekonuje Szczepan Sadurski. Jakie warunki trzeba spełnić, by powstał godny uwagi rysunek satyryczny? - Potrzebny jest dobry pomysł i dobry rysunek – odpowiada satyryk. Dobry, czyli oryginalny, z dużą dozą humoru. Sadurski pomysły czerpie z życia. - Tak naprawdę wydaje się, że rysunek satyryczny to prosta rzecz. Teoretycznie każdy może wpaść na ten sam pomysł. Tyle, że tylko jedna osoba na niego wpada – mówi Szczepan Sadurski. Satyryk jest też pomysłodawcą i przewodniczącym Partii Dobrego Humoru. Podczas wernisażu można było otrzymać legitymacje członkowskie. „Śmiesznych partii jest wiele, ale tylko jedna jest wesoła” - czytamy na stronie internetowej www.partia.dobryhumor.pl. W Gabinecie Cieni, czyli wesołym rządzie PDH asygnowanym na premiera jest Krzysztof Skiba. - Każda partia może nam pozazdrościć nazwisk na liście członków – podkreśla Sadurski. Gościem otwarcia galerii „Na Tynku” i wernisażu satyrycznych rysunków Sadurskiego był także kabareciarz Andrzej „Toluś” Skupiński. Zaśpiewał swoje najbardziej znane przeboje, opowiadał śląskie wice. - Kiedyś dziennikarz zapytał mnie, czemu uczę języka polskiego. Odpowiedziałem, że to ogromna frajda, że Ślązok na Śląsku uczy goroli mówić po polsku – żartował Skupiński. W galerii „Na Tynku” cyklicznie, raz w miesiącu, mają być organizowane spotkania z satyrykami z całego kraju, połączone z wystawami ich prac. Pomysłodawcy przedsięwzięcia – Małgorzata Burzka-Janik, Mirosław Ogiński i Adam Morawiec – zachęcają wszystkich, którzy parają się satyrą, do współpracy z galerią. „Na Tynku” pozyskała dofinansowanie Starostwa Powiatowego i Urzędu Miejskiego w Tarnowskich Górach. Natomiast satyryczne teksty i rysunki będą publikowane w specjalnej wkładce w „Gwarku”.

Agnieszka Kochel

____________________________
Poniżej znajdują się zdjęcia autorstwa Alicji Kosiby-Lesiak oraz Marcina Paruzla z uroczystości otwarcia galerii, a także dodatek satyryczny opublikowany w tygodniku Gwarek. Zapraszamy do lektury.